PAZIL YAPMANIN PÜF NOKTALARICanı sıkılan, evde ne yapacağını şaşıran dostlara alınacak güzel bir hediyedir pazıl. Tabi herkes sevmez pazıl yapmayı. Binlerce parça içinden doğru olanı nasıl bulacaksın, o kadar taşı nereye koyacaksın falan filan... Ama eğer gerçek bir pazıl sevdalısı tanıyorsanız size fazla düşünmeden www.puzzledepo.com adresine gidin derim . Bu yazımızda hayvan temalı pazıllardan örnekler göreceksiniz. Soldaki resim bunlardan biri. Bıcır bıcır bakan dört kedicik. Ve altta da bu kedi ailesinin başka resimleri... Bir yandan da pazıl yapmanın püf noktalarını anlatmak istiyorum size.

Eğer pazıl konusunda bir amatöre hediye alacaksınız bir kere hiç dellenip de 1000likten daha yüksek almayın. İşin içinden çıkamayıp daha işin başından soğutmayın insanları.


   Öncelikle yapılması gereken şey kenar taşlarının ayrılmasıdır. Bu iş pazıl yapmanın en kolay ve en zevkli kısmıdır. Kenarlar ayrılır ve bir mukavvanın üzerinde pazıl yapılmaya başlanır.

 Bundan sonraki aşama belirgin renkteki taşların ayrılmasıdır. Bu iş için irili ufaklı bir sürü plastik kap edinseniz iyi olur. Kullandıktan sonra atmadığınız peynir, yoğurt, ıvır zıvır kutuları bu noktada çok işinize yarayacak.Yaptığınız kenarların bir tarafını gözünüze kestirin. Renklerin ve şekillerin en belirgin olduğu, keskin çizgilerle birbirinden ayrıldığı bir kısım olsun bu. Oradan yapmaya başlayın. Mesela yandaki pazılda soldaki yavru kedilerden yapmaya başlayabilirziniz.  Sağ alt ya da sağ üst köşeden yapmaya başlarsanız hevesiniz çabuk söner.  Aynı renk tonlarına sahip kısımları en son, taşlar iyice azaldığında yapmaya başlayın. Tıkandığınız noktada renklere göre gruplandırdığınız taşları ikili, üçlü gruplar halinde birleştirmeyi deneyin. Bir anda önünüzde birbirine eklenmiş 13 taş bulup, bunları pazılda o an için hiç bir yere yerleştiremeyebilirsiniz. Moralinizi bozmayın. Zamanı geldiğinde o grubu yerleştirmek size bütün pazılı bitirmiş kadar keyif verecek.Renklere göre ayırdığınız taşlar biraz azalınca onları bu sefer de şekillerine göre gruplayın. İki ucu olanlar, üç ucu olanlar, tek girintisi olanlar, iki girintisi olanlar... Bazı taşlar eninedir, yayıktır. Bunları boyuna, dik olan taşların yerine koyamazsınız. Zorlamayın. Bunları da ayırın. Enine ve boyuna olan taşlar. Bu iki grubu kendi içinde şekillerine göre bir daha ayırın. İnanın kulağa karışık ve zor gelmesine rağmen, pazılı yaparken işinizi o kadar kolaylaştıracak ki bu yöntem. Hele her taşın aynı renk olduğu durumlarda şekillere göre gruplandırma hayat kurtaracak.


Evet, bu arada yukarıdaki resimler Heye markasının. İnternette arattığınızda pazıl satan bir sürü site bulacaksınız. Onların hepsinde bu kedicikler de mevcuttur.

Size bol pazıllı, bol eğlenceli bir yıl diliyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !